Projekt “Uz dugine boje do mentalnog zdravlja” – prvi protokol za podršku LGBTIQ+ osobama u Hrvatskoj
Objavljeno 20.02.2024.

Udruga “Vrapčići” iz Slavonskog Broda uspješno je realizirala projekt “Uz dugine boje do mentalnog zdravlja“, čiji je cilj bio osigurati pristup psihosocijalnoj podršci za LGBTIQ+ osobe u Slavoniji te razviti edukativne materijale koji će stručnjacima i široj javnosti omogućiti bolje razumijevanje specifičnih izazova s kojima se susreće ova zajednica. Prema podacima Europske agencije za ljudska prava, 60% LGBTIQ+ osoba u Hrvatskoj osjetilo je diskriminaciju ili stigmatizaciju zbog svoje seksualne orijentacije. Posebno u istočnoj Hrvatskoj nedostaju resursi i podrška za LGBTIQ+ osobe, što je ovaj projekt nastojao promijeniti.
Projekt je financiran sredstvima Fonda za aktivno građanstvo u Hrvatskoj, a kroz niz aktivnosti i suradnji rezultirao je značajnim iskoracima u pružanju podrške LGBTIQ+ osobama u Hrvatskoj.
Prvi protokol za psihosocijalnu podršku LGBTIQ+ osobama
Jedan od najvažnijih rezultata projekta bilo je stvaranje prvog Protokola za postupanje s LGBTIQ+ osobama u pružanju psihosocijalne podrške u Hrvatskoj. Ovaj dokument postavio je temelje za inkluzivniji i senzibiliziraniji pristup u zdravstvenim i socijalnim službama, pružajući smjernice za stručnjake koji rade s LGBTIQ+ osobama.
Kako ističe Ivan Tomasić, voditelj projekta, ni sam tim na početku nije bio svjestan koliko će ovaj dokument biti značajan i koliko će promjena donijeti.
“Primijetili smo da ovu temu nisu obrađivale ni LGBT organizacije pa smo odlučili uskočiti. Put do ljudskih prava ide kroz zaštitu mentalnog zdravlja, jednog bez drugog nema. Doprinijeli smo tomu da se LGBTIQ+ osobe bolje osjećaju u društvu jer nisu nailazile na negativu. Na to smo ponosni jer smo pružili osjećaj sigurnosti i prihvaćenosti.”
Osim Protokola, izrađene su i dvije informativne brošure:
- “Zdravstvena njega LGBTIQ+ osoba u Hrvatskoj“, koja pruža smjernice medicinskom osoblju i stručnjacima za rad s LGBTIQ+ pacijentima,
- “LGBTIQ+ terminologija“, koja pojašnjava osnovne pojmove i koncepte te doprinosi boljoj komunikaciji i razumijevanju među stručnjacima i širom javnosti.
Online platforma i podrška za više od 24 osobe
Veliki iskorak u okviru projekta bilo je i pokretanje online platforme queer-slavonija.info, koja omogućava anonimno i sigurno psihosocijalno savjetovanje. Ova platforma ispunila je veliku potrebu u Slavoniji, gdje su usluge podrške za LGBTIQ+ osobe ranije bile gotovo nepostojeće.
Koliko je ovakav vid podrške bio potreban, pokazuje činjenica da je kroz projekt pomoć dobilo 24 osobe.
“I meni se ta brojka čini velikom. Trebalo je vremena da se za platformu čuje. LGBTIQ+ populacija, nažalost, naviknuta je na skrivanje. Savjetovanje može biti potpuno anonimno i mislim da će to olakšati javljanje nama,” rekla je prim. dr. Dubravka Ergović Novotny, predsjednica Udruge Vrapčići i psihijatrica u slavonskobrodskoj Općoj bolnici.
Ona je istaknula kako je kroz godine primijetila pozitivne promjene u otvorenosti LGBTIQ+ osoba, ali i da još uvijek postoje izazovi, uključujući stigmu i nasilje:
“Još uvijek ima slučajeva zlostavljanja zbog seksualne orijentacije i protiv toga se moramo boriti. Mi smo još uvijek društvo u kojemu svi trebaju biti bijeli, hetero i vjernici. Čim si malo drugačiji, društvo je sklono osudama i odbacivanju. Visok je postotak depresivnosti pa i suicidalnosti u ovoj populaciji. Teško je bez podrške – primarno najbližih.”
Promjena u zajednici i borba za inkluzivnije društvo
Ono što ovaj projekt čini iznimno značajnim jest činjenica da je pružio konkretnu podršku, ali i postavio dugoročne temelje za poboljšanje položaja LGBTIQ+ osoba u hrvatskom društvu.
“Radimo konkretne stvari pa nije bilo prostora za osvrtanje na negativne komentare. Naša uloga nije bila informirati širu javnost o nečemu što su već potvrdila druga istraživanja, nego ukazati na postojeće probleme i raditi na normalizaciji,” zaključuje Tomasić.
Projekt “Uz dugine boje do mentalnog zdravlja” pokazao je koliko su ovakve inicijative važne – ne samo za one koji se suočavaju s izazovima mentalnog zdravlja, već i za edukaciju stručnjaka, osnaživanje zajednice i stvaranje sigurnijeg prostora za LGBTIQ+ osobe u Hrvatskoj. Iako je projekt službeno završen, njegovi rezultati ostaju trajni doprinos inkluzivnijem i solidarnijem društvu.
Projekt je ostvaren u partnerstvu s norveškom organizacijom Foreningen for kjønns- og seksualitetsmangfold – FRI te hrvatskim organizacijama kolekTIRV, Informativno pravni centar Slavonski Brod te F.O.R.T.E.S. – Centar za demokratski razvoj i inkluziju.
Pionirski Tjedan identiteta u Slavonskom Brodu
12.06.2023. Udruga Vrapčići je svečano predstavila pionirsku aktivnost građanima grada Slavonskog Broda. Riječ je o aktivnosti “Tjedan identiteta” kojeg udruga Vrapčići provodi u sklopu ACF projekta “UZ DUGINE BOJE DO MENTALNOG ZDRAVLJA”. U sklopu Tjedna identiteta građani i posjetitelji Gradska knjižnica Slavonski Brod mogli su se informirati o LGBT identitetu kroz prikaze LGBT pionira iz područja znanosti, umjetnosti, sporta, glazbe, kulture, kao i o pisanoj povijesti LGBT osoba.
Pored prikaza LGBT identiteta u Gradskoj knjižnici Slavonski Brod oformljen je i odjeljak sa LGBT literaturom, koja je nakon završetka Tjedna identiteta uvršten u stalnu literaturu Gradske knjižnice i time postao trajno dostupan studentima/cama, učenicima/cama, LGBT osobama, roditeljima LGBT osoba i drugim zainteresiranima.
