Novi početak – sektorske inovacije za proaktivno, progresivno i utjecajno civilno društvo za zaštitu i promociju ljudskih prava

Nositelj projekta: Kuća ljudskih prava Zagreb

Partneri:

  • Centar za mirovne studije
  • Inicijativa mladih za ljudska prava
  • Centar za mir, nenasilje i ljudska prava – Osijek
  • Human Rights House Foundation

Razdoblje provedbe: 1.travnja 2021. do 31. ožujka 2024. godine

Ukupna vrijednost projekta: 199.909,82 EUR

Kontakt osoba za više informacija: Ivan Novosel, kontakt@kucaljudskihprava.hr

Poveznice na relevantne internetske stranice: www.kucaljudskihprava.hr 

Sažetak projekta:

Cilj ovog projekta je povećati društveni i politički utjecaj organizacija civilnog društva u Hrvatskoj kroz razvoj inovativnih načina za učinkovitu zaštitu i promociju ljudskih prava. Hrvatska se u proteklih nekoliko godina suočava s kontinuiranim srozavanjem ljudskih prava i sve težom socioekonomskom situacijom. Istovremeno, institucije su inertne i nemaju dovoljan kapacitet za osmišljavanje javnih politika, odnosno rješenja za probleme građana i građanki temeljenih na ljudskim pravima i sve kompleksnije političke, društvene i ekonomske izazove današnjice.

Kao odgovor na ove izazove, projektni partneri će zajedno s drugim organizacijama civilnog društva raditi na osmišljavanju novih načina rada i inovativnih modela za institucionalno i pravno zagovaranje, podršku žrtvama kršenja ljudskih prava te javnu komunikaciju i mobilizaciju građana i građanki. Projekt se temelji na partnerstvu, participativnosti i naučenim lekcijama. Objektivnim sagledavanjem izazova i problema u sektoru te zajedničkim oblikovanjem rješenja i konkretnih koraka gradit će se povjerenje, poticati sinergija i uspostavljati održiva, dugoročna i strukturna suradnja između organizacija civilnog društva.

Projekt je baziran na međupovezanosti javno-zagovaračkog rada te direktnog rada na zaštiti ljudskih prava i rada s ranjivim društvenim skupinama i zajednicama. Projektnim aktivnostima jačat će se kapaciteti za institucionalno zagovaranje i lobiranje za ljudskih prava prema domaćim i međunarodnim institucijama kroz edukaciju, usavršavanje, poticanje umrežavanja i dijeljenje resursa. Također, ojačat će se i izgrađivati kapaciteti organizacija civilnog društva za jačanje pravnog zagovaranja kroz edukaciju i usavršavanje, ali i umrežavanje pravnika i pravnica koji rade u organizacijama vezanim za ljudska prava, zainteresiranim odvjetnicima i odvjetnicama te članovima i članicama akademske zajednice. Projektne će aktivnosti doprinijeti i jačanju kapaciteta organizacija civilnog društva za javno komuniciranje i direktan rad sa lokalnim zajednicama, ali i zajedničkim naporima na mobilizaciji građana i građanki na zaštiti i promociji ljudskih prava.

Ovim projektom se zajedničkim snagama projektnih partnera i uključenih organizacija civilnog društva stvaraju nužni preduvjeti za promjenu paradigme djelovanja organizacija za ljudska prava iz reaktivnog u proaktivno i progresivno, odnosno iz obrane stečenih prava u njihovo daljnje proširivanje i promociju.

Projektni rezultati:

(09.06.2022.) – Predstavljeni su rezultati istraživanja o utjecaju, vidljivosti i potrebama organizacija civilnog društva za zaštitu ljudskih prava. Istraživanje je provedeno u svrhu osmišljavanja novih načina rada i modela za institucionalno i pravno zagovaranje, pravnu podršku žrtvama kršenja ljudskih prava te javnu komunikaciju i mobilizaciju građana i građanki. Publikacija “Novi početak” donosi rezultate istraživanja o tome što misle i koliko povjerenja u udruge imaju građani Hrvatske. Također, analizira koliki je i kakav utjecaj organizacija za ljudska prava u Hrvatskoj, u kakvom okruženju djeluju te s kojim se izazovima susreću organizacije civilnog društva. Autorice istraživanja i publikacije su nezavisna stručnjakinja Nives Miošić i Sara Lalić iz Centra za mirovne studije.

(30.04.2024.) – https://www.bazaznanja.kucaljudskihprava.hr/Baza znanja okuplja građu koja nastaje u organizacijama civilnog društva koje djeluju u području ljudskih prava. To su u prvom redu publikacije koje organizacije izrađuju i izdaju, ali i drugi dokumenti – izvještaji, analize, podaci i svi materijali koji su organizacijama važni za rad. Ideja Baze je da okuplja, obrađuje, arhivira, daje na korištenje i čini vidljivijom tu građu. Svi dokumenti u Bazi su trajno dostupni na jednom mjestu, s jedinstvenim identifikatorom, podacima o autorima, izdavaču, vremenu i tipu dokumenta, i dokumentima u pdf formatu. Na taj način olakšavamo korištenje, pronalazak i citiranje građe. Baza je prostor otvoren svim OCD-ima koji djeluju u području ljudskih prava i omogućava nam da ne gubimo građu po mrežnim stranicama ili drugim prostorima za pohranu koji su nesigurni, nesistematizirani i nedostupni javnosti. Baza ima dva moguća načina pohrane građe – dokumenti mogu biti u potpunosti javno dostupni, što je važno za objavljene publikacije ili izvještaje prema institucijama. Takva građa se nalazi u Bazi i daje na korištenje u pdf formatu. Građa može biti i dostupna samo članovima organizacije ili članovima baze, ukoliko se radi o primjerice o podacima koji se tek prikupljaju ili obrađuju u nekom istraživanju i stoga ti podaci (još) nisu namjenjeni široj javnosti. Takva građa se sprema, čuva i daje na korištenje u pristupu koji je ograničen na članove/ice.

Povečanje slova