JEKA: Građanski aktivizam u borbi protiv klimatske krize
Objavljeno 15.05.2023.

Projekt JEKA – Jačanje eko-aktivizma za hitnu klimatsku akciju pokazao je koliko je snažan ekološki aktivizam ključan u borbi protiv klimatskih promjena i nedovoljno ambicioznih politika koje bi trebale osigurati održivu budućnost. Kroz edukaciju, lokalne kampanje i povezivanje građanskih inicijativa, Zelena akcija i njezini partneri ojačali su kapacitete organizacija civilnog društva i mladih aktivista, stvorivši temelje za dugoročne promjene u Hrvatskoj i regiji.
Partnerstvo za promjenu
Jedna od ključnih snaga projekta JEKA bila je suradnja između Zelene akcije i manjih organizacija iz različitih dijelova Hrvatske, koje su vodile lokalne kampanje u svojim zajednicama. Eko-Zadar, Ekološko društvo Pan Karlovac i Brodsko ekološko društvo – BED pokazali su kako se klimatski aktivizam može prilagoditi specifičnim izazovima lokalnih sredina, mobilizirajući građane i povećavajući pritisak na lokalne vlasti.
Projekt je dodatno osnažio ove organizacije kroz edukaciju, mentorstvo i umrežavanje, omogućujući im da nakon završetka projekta samostalno nastave provoditi klimatske kampanje i zagovarati održive politike. Time se stvorila snažnija eko-aktivistička mreža koja povezuje različite dijelove Hrvatske u zajedničkoj borbi za klimatsku pravdu.
Uz domaće partnere, projekt je imao i međunarodnu dimenziju kroz suradnju s norveškom organizacijom Natur og Ungdom (Priroda i mladi), jednom od vodećih organizacija za mlade u području zaštite okoliša. Norveški partneri podijelili su svoja iskustva u vođenju klimatskih kampanja, organizaciji protesta i mobilizaciji mladih, čime su dodatno osnažili kapacitete hrvatskih organizacija.

Klimatopija – edukacija kroz akciju
Jedna od važnijih aktivnosti u sklopu projekta bio je klimatski kamp Klimatopija, održan u rujnu 2022. godine. Ovaj edukativni kamp okupio je mlade ekološke aktiviste iz Hrvatske i regije te im omogućio učenje kroz praktične primjere i razmjenu iskustava s iskusnim klimatskim zagovaračima. Osim tima Zelene akcije i njihove Aktivističke grupe, programu je doprinijela i norveška partnerska organizacija, koja je prenijela svoje znanje o klimatskim promjenama, planiranju kampanja i akcija te koordiniranju aktivističkih grupa. Ova je suradnja bila dodatni povod da kamp posjete i predstavnici Veleposlanstva kraljevine Norveške u Republici Hrvatskoj. Sudionici su razvili vještine potrebne za organiziranje kampanja, strateško planiranje i pravnu borbu za klimatsku pravdu.
Poseban značaj kampa bio je u stvaranju novih inicijativa – neke od ideja razvijenih tijekom Klimatopije već su implementirane u lokalnim zajednicama, čime je postignut dugotrajan učinak projekta. Među sudionicima kampa bila je i aktivistica koja je kasnije pokrenula prvi hrvatski “klimatski kalendar”, a danas je zaposlena u Zelenoj akciji.

Lokalne kampanje – klimatski aktivizam u zajednicama
Kroz projekt su provedene tri lokalne kampanje koje su adresirale specifične ekološke probleme u pojedinim gradovima. U Zadru i Karlovcu fokus je bio na očuvanju urbanog zelenila i prostornom planiranju, dok je u Slavonskom Brodu naglasak bio na održivom upravljanju poljoprivrednim zemljištima.
Lokalna kampanja u Zadru imala je izniman odjek – građani su se aktivno uključili u kreiranje zagovaračkog dokumenta koji je dostavljen gradskim institucijama. Ova participativna metoda omogućila je da se stavovi i potrebe lokalnog stanovništva jasno artikuliraju pred donositeljima odluka.
Zadarska brošure „Stablo i čovjek“
(25.11.2022.) U suradnji s udrugom „Zadarski pisci – ZaPis“, brošura “Što je stablo čovjeku?” obogaćena je radovima članova Udruge, iz autobiografske perspektive na temu povezanosti čovjeka i prirode te vlastite transformacije identiteta u okviru područja u kojem žive i djeluju kao komentatori društva i intervencija u javnom prostoru. Brošura sadržava i fotografije dvostrukog drvoreda kostela koji se nalazi u ulici Put Dikla s odabranim mišljenjima građana sakupljenih kroz anketu „Koliko je tebi Zadar zelen?“ te fotografije nekih od najvećih i najstarijih gradskih stabala.
Druga brošura, “Što je čovjek stablu?” obuhvaća odgovore stručnjaka iz područja biotehničkih i tehničkih znanosti koje smo prikupili kroz trajanje kampanje te fotografije novoizgrađenih stambenih objekata i naselja. Brošura sadržava i manji rječnik pojmova iz područja dendrologije, (urbanog) šumarstva i arhitekture.
Brošure i više o samoj kampanji možete pronaći OVDJE.
Izvor: ekozadar.hr
Nacionalna kampanja – pritisak na donositelje odluka
Uz lokalne inicijative, Zelena akcija je provela i nacionalnu kampanju kojom su zagovarali donošenje Akcijskog plana prilagodbe na klimatske promjene – ključnog dokumenta za otpornost Hrvatske na ekstremne vremenske uvjete i klimatske izazove. Kampanja je imala snažan medijski odjek, a peticiju za hitno donošenje plana je u mjesec dana potpisalo 505 građana iz više od 100 mjesta diljem zemlje.

“Zakuhali” su i priručnik
Jedan od ključnih rezultata projekta JEKA bila je izrada “Aktivističke kuharice“, jedinstvenog priručnika osmišljenog za jačanje kapaciteta ekoloških aktivista i građanskih inicijativa u Hrvatskoj i regiji. Ova publikacija, nastala na temelju dugogodišnjeg iskustva Zelene akcije, služi kao praktičan vodič kroz alate i metode potrebne za vođenje uspješnih kampanja i inicijativa s ciljem zaštite okoliša i klimatske pravde. Kroz konkretne primjere i savjete, “Aktivistička kuharica” pruža uvid u ključne strategije kampanja, organizaciju javnih akcija, zagovaranje politika i mobilizaciju građana. Posebna pažnja posvećena je povezivanju lokalnih zajednica i osnaživanju građana u manjim sredinama, gdje često nedostaje resursa i podrške za dugoročan aktivizam. Ovaj priručnik predstavlja vrijedan alat za sve one koji žele djelovati u borbi protiv klimatskih promjena i ekoloških problema, osnažujući novu generaciju aktivista za buduće izazove.

Temelji za buduće klimatske akcije
Projekt JEKA dokazao je da građanski aktivizam može donijeti konkretne rezultate i ojačati utjecaj organizacija civilnog društva na kreiranje klimatskih politika. Zahvaljujući edukaciji, zagovaranju i suradnji s građanima, lokalne inicijative i aktivističke grupe dobile su alate za nastavak borbe za pravednije i održivije društvo. Iako je projekt formalno završen, njegov utjecaj i dalje se osjeća – od snažnijih građanskih inicijativa do boljeg povezivanja ekoloških organizacija u regiji.