Završna konferencija Fonda za aktivno građanstvo u Hrvatskoj

Podupiranje civilnog društva je podupiranje demokracije

Završna konferencija Fonda za aktivno građanstvo u Republici Hrvatskoj tijekom dva dana u Zagrebu okupila je stručnjake i praktičare iz Hrvatske i Norveške, ali i druge upravitelje fonda iz Slovenije, Slovačke, Rumunjske. Konferencija je pružila priliku za otvorenu bilateralnu razmjenu stručnjaka iz Hrvatske i Norveške o doprinosu Fonda za aktivno građanstvo jačanju stabilnosti organizacija civilnog društva kao i angažmanu organizacija korisnica Fonda u očuvanju demokracije u Hrvatskoj.

Kroz naša bespovratna sredstva, Norveška pomaže smanjiti socijalne i ekonomske razlike diljem Europe. To se ne može postići bez poštivanja i podržavanja ljudskih prava, jednakosti, dostojanstva i vladavine prava — temeljnih vrijednosti koje ACF fond promiče. Podupiranje civilnog društva je podupiranje demokracije, koja Europi donosi brojne društvene, ekonomske i političke koristi, čineći je sigurnijom, inkluzivnijom, otpornijom i ekonomski jačom. Zato će u sljedećem razdoblju naša potpora biti još veća“, poručio je Nj. E. Arne Sannes Bjørnstad, Veleposlanik Kraljevine Norveške prilikom otvaranja konferencije.

Nj. E. Arne Sannes Bjørnstad, Veleposlanik Kraljevine Norveške

Prvi dan konferencije započeli smo prezentacijom rezultata Fonda za aktivno građanstvo (ACF) i prikazom što se sve kroz Fond radilo zadnjih pet godina. Kroz ACF podržano je 157 projekata, ugovoreno 98.52 % (€ 7.61 M od € 7.72 M ). Proveli smo 7 javnih poziva za različite teme i ciljane skupine, profile i veličine udruga, 245 jedinstvenih organizacija civilnog društva podržano je kroz odobrene projekte, te je više od 16.000 osoba bilo uključeno u aktivnosti organizacija civilnog društva.

Svoje primjere dobre prakse iz Hrvatske predstavile su organizacije kao što su: Udruga SIDRO sa svojim primjerom mobilizacije građana, Udruga Vrapčići čiji projekt je bio usmjeren na pružanje podrške LGBT osobama u Slavonskom Brodu, kao i Dkolektiv s primjerom DAtelje-a – prostora djelovanja u lokalnoj zajednici.

Iako su nam materijalna sredstva dobivena kroz ove programe i pozive bila iznimno važna, možda i važnija bila je raznovrsna iskustvena i savjetodavna podrška koju smo u svakom trenutku imali od osoba u tijelima upravitelja fonda, Zaklade Solidarna, Zaklade Slagalica i Udruge SMART. Bi li bez te podrške naš uspjeh i rast bio ovakav, bismo li u tako kratkom vremenu postali relevantan sugovornik u području prve stepenice obrazovanja, bi li naš utjecaj na donositelje odluka i obrazovne politike u RH bio tako značajan, teško je reći. Mi mislimo da se bez ACF Hrvatska stvari zasigurno ne bi odvijale tako brzo i tako uspješno i sretni smo što smo imali priliku biti korisnici ovog programa.“ – istaknula je Jelena Draksler dopredsjednica Udruge Sidro. 

Važno je podsjetiti se da je program Fonda za aktivno građanstvo bio jedan od rijetkih izvora sredstava za organizacije koje djeluju u području ljudskih prava, da je omogućio jačanje zagovaračke uloge civilnog sektora, da smo tijekom proteklog razdoblja uspjeli dosegnuti i brojne lokalne organizacije i time bar malo ublažili regionalne nejednakosti“, poručila je Branka Kaselj iz Zaklade SLAGALICA u ime konzorcija Fonda za aktivno građanstvo.

Ostatak dana i drugi dan konferencije kroz panel rasprave otvorila se rasprava o strateškim pravcima novog razdoblja financiranja, ali i pogledu EU komisije na razvoj civilnog društva.

Bilateralna diskusija: Smjerovi za budućnost?:

Panel je tematizirao perspektive za budućnost na temelju doprinosa Fonda za aktivno građanstvo jačanju uloge i djelovanja organizacija civilnog društva i civilnog sektora u Republici Hrvatskoj. Panelisti su bili Igor Vidačak, profesor na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, Kristin Dalen, direktorica istraživanja i jedna od autorica istraživanja “Impact evaluation of the EEA – Norway Grants 2004-2021”; FAFO iz Norveške, Marte Oraug Skogtrø, viša stručna politička savjetnica organizacije Frivillighet Norge iz Norveške te Tina Divjak, bivša voditeljica ACF Programa u Sloveniji. Bilateralni panel sufinanciralo je Veleposlanstvo Kraljevine Norveške u Hrvatskoj, a moderirala ga je Marina Škrabalo iz Zaklade Solidarna.

Regionalna inicijativa civilnog društva: Što smo postigli i kako možemo graditi novo razdoblje podrške? – glas praktičara iz civilnog sektora iz Hrvatske, Slovenije, Slovačke i Rumunjske:

Rasprava o ključnim izazovima naših društava, kao dio Regionalne inicijative upravitelja Fonda za aktivno građanstvo iz Hrvatske, Slovenije, Slovačke i Rumunjske otvorila je pitanja važnosti jačanja tj. ojačane zagovaračke tj. čuvarske uloge civilnog društva, ali i uloge organizacija civilnog društva u zaštiti ljudskih prava s naglaskom na ljudska prava žena. Metodom World cafe-a sudionici su stavili u fokus postignuća tijekom financijskog razdoblja, ali i mogućnosti za izgradnju novog razdoblja podrške.

Novi Europski kontekst i civilno društvo:

Posljednji panel bavio će se važnim pitanjem strateških pravaca novih struktura unutar Europske komisije te što se može očekivati ​​od inicijativa, politika i zakonodavnog okvira Europske komisije. Također se razgovaralo o izazovima s kojima se Europska komisija susreće ili će se suočiti, o mogućnostima suradnje s civilnim društvom te o tome kako će izgledati politike socijalne kohezije i pristup gospodarskom i održivom razvoju unutar Europske unije. Panelisti su bili Gordan Bosanac, član Europskog parlamenta iz stranke Možemo!, Mario Munta, docent na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, Ionut Sibian, član Europskog gospodarskog i socijalnog odbora i Lejla Šehić-Relić, predsjednica CEV- Centra za europsko volontiranje i izvršna direktorica udruge DKolektiv. Panel je moderirala novinarka Ivana Dragičević.

Važno je napomenuti da naš put ne završava ovom konferencijom. Završava tek jedno razdoblje u procesu stvaranja kvalitetnog i otpornog civilnog sektora, našeg društva utemeljenog na poštivanju ljudskih prava, socijalne pravde i društvene uključenosti ranjivih skupina zajedničke skrbi o okolišu i klimatskim promjenama.

Upravitelj Fonda za aktivno građanstvo  u Hrvatskoj je konzorcij u sastavu Slagalica – Zaklada za razvoj lokalne zajednice iz Osijeka, Zaklada za ljudska prava i solidarnost – SOLIDARNA iz Zagreba, Udruga za razvoj civilnog društva SMART iz Rijeke i CNVOS – Centrom za informiranje, suradnju i razvoj nevladinih organizacija iz Ljubljane.

Povečanje slova